Субота, 18-Тра-2024, 2:33 PM









Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Відео









Науковій діяльності приділяється особлива увага кафедри, оскільки логістична та зовнішньоекономічна діяльність потребують безперервної актуалізації знань і вмінь, що абсолютно неможливо без урахування останніх наукових досліджень та впровадження інновацій.

Професорсько-викладацький склад кафедри менеджменту ЗЕД та логістики постійно працює над розробленням актуальних наукових тем досліджень. Зокрема, на кафедрі ведеться робота над науковим проектом «Формування стратегій інноваційного розвитку підприємств харчової промисловості», який є складовою пріоритетного тематичного напряму «Фундаментальні дослідження з актуальних проблем суспільних та гуманітарних наук», затвердженого згідно з постановою КМУ від 07.09.2011 № 942.

В рамках даного наукового проекту на кафедрі досліджуються такі тематики:

- «Формування логістичних ланцюгів в АПК»;

- «Забезпечення конкурентоспроможності підприємств харчової промисловості у ринковому середовищі»

- «Новітні підходи у енергозабезпеченні підприємств харчової промисловості»;

- «Проблеми та перспективи розвитку інноваційної діяльності підприємств харчової промисловості» та інші.

Крім цього, викладачами кафедри ведеться робота над комплексною темою «Ефективність системи управління зовнішньоекономічною діяльністю організаційних структур Агропромислового комплексу України».

В межах зазначеної теми проводяться дослідження за наступними напрямами:

- «Організаційно-економічний механізм управління підприємством в умовах сталого розвитку»;

- «Напрями підтримки та розвитку експорто-орієнтованих виробництв України»;

- «Організаційно-методичне забезпечення процесів управління корпоративною власністю»;

- «Управління активами підприємств харчової промисловості».

Також співробітниками кафедри ведеться робота над темою «Підвищення ефективності діяльності виробничих об’єднань та підприємств агропродовольчої сфери України», що фінансується за рахунок коштів державного бюджету. Виконання даного наукового дослідження передбачає розроблення шляхів та напрямків, методів і способів підвищення ефективності діяльності виробничих об’єднань та підприємств агропродовольчої сфери України.

Результати досліджень, які проводяться, висвітлюються на всеукраїнських та міжнародних науково-практичних конференціях і семінарах. Основний акцент ставиться на вирішенні актуальних проблем логістики, інноваційної діяльності та менеджменту зовнішньоекономічної діяльності. За результатами здійснюваних досліджень публікуються наукові статті у фахових українських та закордонних виданнях.

Наукова новизна дослідницької роботи викладачів кафедри підтверджена довідками про впровадження у діяльність підприємств харчової промисловості. Основні результати наукових досліджень використовуються в навчальному процесі кафедри при викладанні спецдисциплін.

Студенти кафедри активно беруть участь у різноманітних олімпіадах та конкурсах за обраною спеціальністю і гідно представляють свій навчальний заклад. Черговою визначальною перемогою відзначилися студенти-магістри у 2015 році, що взяли участь у другому етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Логістика», яка відбулася у м. Харків, посівши одразу три призові місця: 2 місце - Антон Гордієнко, 3 місце - Олексій Яндюк, 3 місце - Катерина Коротуха. У 2014 році у  м. Донецьк, на аналогічній олімпіаді студентка Вікторія Глухова здобула призове ІІІ місце, а презентація студента Олексія Яндюка визнана найкращою. При цьому, серед понад як 70-ти ВНЗ-учасників країни, команда НУХТ на даній олімпіаді здобула IV місце у загальнокомандному заліку.

Під керівництвом викладачів кафедри студенти реалізовують свій науковий та творчий потенціал. Красномовним прикладом цього стало проведення конкурсів стінгазет за тематиками «Сучасна логістика» та «Інновації в логістиці», а також презентація студентами власних інноваційних проектів за напрямами: «Інноваційні підходи до забезпечення логістичної активності при здійсненні ЗЕД», «Інновації  у харчовій промисловості: погляд ХХІ століття», «Створення закладу швидкого харчування для школярів» тощо.

Усі заходи враховують специфіку НУХТ, сучасні тенденції ринку і орієнтовані на залучення до активної роботи студентів і випускників університету, а також використання їх наукових розробок. Зокрема, заслуговує на увагу той факт, що в усіх проектах прослідковується пріоритетність екологічно чистого та безпечного виробництва.